Skip to main content

Cykl: dobre praktyki – Art.1 Przewartościowanie aspektów czystości i higieny, aby osiągnąć cel – ochronę zdrowia pacjenta.

Przewartościowanie aspektów czystości i higieny, aby osiągnąć cel – ochronę zdrowia pacjenta.

Kaliska Agencja Medyczna „Medix” świadczy usługi medyczne dla klientów indywidualnych i korporacyjnych od 1992 roku. Wielospecjalistyczny charakter placówki gwarantuje duże zainteresowanie jej usługami, co sprawia, że Medix to również bardzo atrakcyjne miejsce dla lekarzy, którzy planują otworzyć prywatny gabinet. Działalność spółki obejmuje wynajem powierzchni gabinetowych (blisko 4000 m²) i świadczenie usług medycznych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz komercyjne usługi medyczne w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Rekeep Polska działa w sektorze Health Care dostarczając nowoczesne rozwiązania w zakresie zintegrowanych usług sanitarno- higienicznych. Jesteśmy liderem rynku z 20 letnią tradycją, zatrudniającym 10 tysięcy pracowników w całej Polsce. Rekeep Polska (wcześniej Grupa Kapitałowa Naprzód) jest częścią międzynarodowej Grupy Rekeep SpA, firmy z 80 letnią tradycją na rynku włoskim. Sukces współpracy z naszymi klientami osiągamy dzięki ciągłemu rozwojowi, poszukiwaniu najlepszych rozwiązań i innowacyjnym technologiom.

Jak wygląda współpraca obu firm? Czy wspólnie można wypracować indywidualne rozwiązania, które będą miały wpływ na jakość świadczonych usług?

Zaczęliśmy z wysokiego “c”…nie dla poklasku…tak pracujemy

Kiedy w sierpniu 2021 r. wdrażaliśmy usługę utrzymania czystości Kliniki Medix doskonale zdawaliśmy sobie sprawę jak wysokim priorytetem dla naszego Klienta była implementacja najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wykorzystując nowoczesne technologie, wdrażanie usługi rozpoczęliśmy od procesów kompleksowego czyszczenia i konserwacji powierzchni pomieszczeń budynków Kliniki.

Zrobiliśmy to! Szybki postęp dał nam jeszcze większą motywację do realizacji zaplanowanych procesów

Ale to nie o sukces nam chodziło. Chodziło o osiągnięcie etapu, który był drogą do osiągnięcia naszego celu.

Dzięki zastosowaniu spersonalizowanego doboru niezawodnych rozwiązań, nowoczesnych technik sprzątania maszynowego i ręcznego oraz staranności naszego personelu osiągnęliśmy pierwszy sukces – doskonały efekt wizualny, który podkreślał niepowtarzalny klimat wnętrz Kliniki, eksponując prestiż obiektu.

Wszystko się zmienia

Ogłoszona przez WHO pandemia koronawirusa zweryfikowała i przedefiniowała dotychczasowe postrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

– Już na wczesnym etapie budowania strategii kooperacji z Medix wiedziałam jaką jakość chcę osiągnąć – mówi Małgorzata Łukomska, Kierownik Regionalny Dywizji Operacyjnej Rekeep Polska i Trener Akredytowany Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.  

Sprzątanie i dezynfekcja nie służą jedynie  utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim skutecznie zapobiegają infekcjom.  Perfekcyjna czystość jest elementem podnoszącym prestiż obiektu, wpływa na jakość usług świadczonych przez lekarzy i profesjonalistów medycznych oraz na dobre samopoczucie pacjenta. Dlatego podjęliśmy decyzję o implementacji rozwiązań, które zagwarantują najwyższy poziom higieny – podkreśla Małgorzata Łukomska.

Jakość to nasze DNA

Stanisław Lem : „To się sprawdza dopiero w jedzeniu…na przykład jeżeli mamy młynek do orzechów, to oczywiście można wrzucić do niego orzechy i to będzie bardzo dobry tort orzechowy, ale jeżeli się wrzuci kawałki gliny, to sam proces mielenia będzie tak samo zupełnie poważnie przebiegał tylko jeść nie będzie można”.

Kochamy, to co robimy i „mielenie gliny” nie leżało w spektrum naszego zainteresowania. Dlatego następnym komponentem rozwoju usługi było wdrożenie kompleksowej infrastruktury oraz ekosystemu środków kluczowych do zachowania najwyższego reżimu sanitarnego.

Świadomość ekologiczna, zrównoważony rozwój, przełamywanie schematów- nowy standard higieny

We współpracy z marką Tork, która oceniana jest, jako światowy lider w podejściu do zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznej produkcji rozwiązań higienicznych opracowaliśmy dla Medix indywidualną rekomendację unifikacji powyższych systemów.

Ze względu na fakt, że czyste i higieniczne środowisko odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej,  wspólnie z kierownictwem administracji Kliniki podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu produktów Tork dedykowanych do systemu ochrony zdrowia.  Posiadają one Certyfikat Ecolabel, będący kluczowym wskaźnikiem przestrzegania surowych norm środowiskowych w krajach EU.

Wdrożenie systemów centralnego dozowania do ekologicznych ręczników papierowych Tork Reflex™ i Tork Matic® zmarginalizowało ryzyko krzyżowego przenoszenia patogenów (dzięki dozowaniu po jednym listku, użytkownik dotyka tylko swojego ręcznika) i znacząco ograniczyło zużycie i ilość generowanych odpadów (ręczniki  wykonane z celulozy charakteryzujące się wysoką absorbcją wody) w porównaniu do dotychczas stosowanych tradycyjnych systemów centralnego dozowania.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  kluczowym elementem marginalizującym  ryzyko przeniesienia do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów (w tym wirusów) jest mycie rąk wodą z mydłem.

Zapewniając spełnienie standardów dotyczących higieny rąk i zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób, wyposażyliśmy obiekty Kliniki w dozowniki do mydła z linii Tork Elevation oraz wysokiej jakości mydło w pianie Tork z Certyfikatem Ecolabel, które jest neutralne dla skóry dłoni (pH 5), co potwierdzają wykonane przez producenta testy dermatologiczne. Dodatkową korzyścią dla użytkowników systemów higienicznych Kliniki jest ich łatwość w użyciu dla osób cierpiących na schorzenia reumatologiczne, co zostało potwierdzone certyfikatem uznanego Szwedzkiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Trudne – to nie znaczy niemożliwe

Wybuch pandemii Covid-19 w drastyczny sposób przypomniał, jak ważne jest ludzkie zdrowie. Drobnoustroje patogenne są coraz bardziej odporne, dlatego ich usuwanie stanowi trudne wyzwanie. Aby osiągać satysfakcjonujące rezultaty procesów niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych zdecydowaliśmy się w tym zakresie na wybór firmy Ecolab, która jest liderem w branży produktów do dezynfekcji powierzchni.

Mając świadomość, że właściwa dezynfekcja powierzchni to bardzo ważny krok do wyeliminowania łańcucha transmisji zakażeń i w trosce o ochronę bezpieczeństwa otoczenia pacjentów oraz personelu przed rozwojem mikroorganizmów wywołujących zakażenia, przyjęliśmy bezkompromisowe kryteria.

Spektrum działania zastosowanych w Klinice środków do dezynfekcji powierzchni  i ich skuteczność bójcza (obejmująca bakterie, grzyby, wirusy, spory) potwierdzona badaniami zgodnymi z metodyką wskazaną normami europejskimi zapewnia utrzymanie procesów dekontaminacji na najwyższym poziomie higieny i bezpieczeństwa.

Digitalizacja procesów utrzymania czystości- krajobraz nowych wyzwań

Sprzątanie na podstawie danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym. Manager obiektu, który może z dowolnego miejsca zarządzać, reagować, optymalizować zasoby, a także analizować statystyki oraz przesyłać dodatkowe zadania dla personelu. Praca personelu sprzątającego z wykorzystaniem cyfrowych planów higieny, które zapewniają jasne instrukcje z zawsze aktualnymi informacjami dla osób sprzątających. To plan na przyszłość i wsparcie które zapewni naszemu zespołowi nowe narzędzia i jeszcze bardziej inteligentne metody pracy.

Zrozumienie potrzeb i spersonalizowane podejście jest fundamentem

Dziękujemy Zarządowi Medix za zaufanie i dialog oparty na zrozumieniu. Osiągnięcie wspólnego celu było dla nas przełomowym momentem.

Cieszymy się, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Medix, a nasze cele na każdym etapie współpracy są zbieżne i przyczyniają się do podnoszenia poziomu higieny, która jest jednym z najważniejszych priorytetów w obiektach służby zdrowia. Innowacyjność, determinacja w  doskonaleniu modelu dostarczanych usług i odpowiedzialność, to część tożsamości naszej organizacji, które w dobie trwającego kryzysu pandemicznego stanowią bezkompromisowe wartości w walce o powrót do normalności– mówi Mariusz Szostak, Manager Sprzedaży w Rekeep Polska.

Katalog wzajemnych korelacji: świadczenie usług na najwyższym poziomie, bezpieczeństwo, wygoda dla personelu medycznego, komfort pacjentów oraz przyjazne i ergonomiczne środowisko pracy dla personelu sprzątającego, to najważniejsze priorytety naszej firmy.

Zobacz pozostałe wpisy

08-08-2023

Innowacje w usłudze żywienia pacjentów – Pacjent wybiera!

Już wkrótce odbędzie się nasza pierwsza konferencja na temat innowacji w usłudze żywienia pacjentów. Będziemy rozmawiać między innymi o tym: ✅ Czy polski pacjent może mieć posiłki jak w “amerykańskich” filmach? ✅ Jak są żywieni pacjenci w dużych i małych szpitalach na świecie? ✅ Dlaczego jedzenie w szpitalu i możliwość wyboru dań z menu jest […]

Czytaj więcej

08-08-2023

Rozpoczęcie nowego programu rozwojowego w Rekeep!

Mamy zaszczyt poinformować o rozpoczęciu nowego programu rozwojowego w naszej firmie, który ma na celu przygotowanie naszych pracowników do roli Project Managera. Program ten jest realizowany pod okiem jednego z najlepszych w Polsce Trenerów Zarządzania projektami, youtubera, wykładowcy akademickiego i praktyka – Mariusza Kapusty. W programie uczestniczy grupa 15 specjalistów z różnych obszarów, takich jak […]

Czytaj więcej

22-06-2023

Sukces szkolenia z delegowania zadań dla grupy kierowników administracji.

Wczoraj, grupa kierowników administracji miała przyjemność uczestniczyć w jednodniowym szkoleniu, które miało na celu doskonalenie postaw i umiejętności związanych z delegowaniem zadań. Temat ten jest niezwykle istotny dla naszej firmy, którym zajmujemy się od marca, gdy rozpoczęliśmy podobne szkolenia dla kierowników obiektów. Cieszymy się, że w ramach tego programu udało się już przeszkolić 140 menedżerów […]

Czytaj więcej

06-06-2023

Integracja kajakowa to nie tylko sport!

Piątkowy wyjazd integracyjny na kajaki okazał się niezapomnianym doświadczeniem pełnym radości, wyzwań i wzajemnego wsparcia. Uczestnicy spędzili dzień w malowniczym miejscu Ryte Błota, gdzie mieli okazję doświadczyć nowych przygód i oderwać się od codziennych obowiązków. Spływ kajakowy stał się doskonałą okazją do zbliżenia się do siebie nawzajem, dzięki wspólnemu pokonywaniu trudności i wspieraniu się w […]

Czytaj więcej

11-05-2023

Jesteśmy Partnerem Strategicznym w programie Startups Powered by Invest in Lodz.

Ogłaszamy … zostaliśmy Partnerem Strategicznym w największym Programie Akceleracyjnym w Polsce! @Startups Powered by Invest in Lodz (Central Poland) pomaga startupom o wysokim potencjale technologicznym zmaksymalizować szanse na komercyjny sukces. Program Akceleracyjny zapewnia: Ścieżkę wdrożeniową Ścieżkę inwestycyjną Promocję oraz umiędzynarodowienie Dostęp do wiedzy i grantów   Dołącz do Programu Akceleracyjnego na stronie https://startupy.lodz.pl/ Zgłoszenia do […]

Czytaj więcej