Skip to main content

Tradycje świąteczne w Koninie – w roli głównej Kierownik Obiektu -EWA:)

Dziś o tradycjach świątecznych w Koninie. Post dzięki uprzejmości pani Ewy- kierowniczki obiektu w szpitalu w Koninie.
Święta w domu Pani Ewy to wyjątkowy czas, ponieważ przy jednym stole gromadzi się cała liczna rodzina. Tradycyjnie każdy z domowników przyozdabia siebie w świąteczne dodatki. Mężczyźni zakładają grające krawaty, kobiety ozdabiają głowy diademem, a najmłodsi ubierają małe czapeczki pomocników św. Mikołaja.
Co roku, w dniu Wigilii Bożego Narodzenia wspólnie ubiera się choinkę, zasada jest taka, że każdy musi powiesić na niej co najmniej jedną ozdobę. Głowie rodziny przypada honor zawieszenia lampek choinkowych, a Pani Domu ozdabia czubek choinki przepiękną gwiazdą.
Stół nakrywa się obficie dwunastoma postnymi potrawami, pod białym obrusem kładzie się sianko, jako symbol narodzin Chrystusa. Tradycją jest pozostawienie jednego pustego nakrycia, dla strudzonego wędrowca. Na środku stołu pali się świeca, a Senior Rodziny rozdaje opłatek i domownicy składają sobie najlepsze życzenia. Najmłodszy członek rodziny czyta wybrany cytat z Biblii.
W domu Pani Ewy przyjęło się, że domownicy w czasie Świąt planują co będą robić w kolejnym roku tzw; “planowanie” lub “przyrzeczenia”. Doświadczenie mówi, że co najmniej połowa planów zawsze się spełnia 😊, szczególnie tych dobrych.
Pani Ewa wspomina, że jako dziecko uczestniczyła w kolacji wigilijnej na 48 osób ! Po kolacji odwiedzała zwierzęta w gospodarstwie i lepiła bałwana (tak, wtedy na Święta padał śnieg 🙂
Zdaniem Pani Ewy, obdarowywanie innych daje niesamowitą radość, dlatego co roku ubiera strój św. Mikołaja i częstuje słodkościami pracowników, personel szpitala i pacjentów.
W pamięci Pani Ewy pozostało, gdy jedna z pacjentek, na widok Pani Ewy w stroju Mikołaja powiedziała: „ Panie Mikołaju, z 15 lat Cię nie widziałam !”
Na prośbę Pani Ewy załączam dla Was wszystkich życzenia:
Aby wszyscy z Was znaleźli swoje miejsce przy świątecznym stole,
by spełniły się Wasze najskrytsze marzenia,
Aby każdy kolejny dzień był jeszcze lepszy od poprzedniego.
Bądźmy dla siebie bardziej serdeczni,
patrzmy na to co dobre, a nie na to co nas dzieli.
Wszystkiego najlepszego,
Ewa Borowska
Kierownik operacyjny Rekeep Polska, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie
Na zdjęciach Pani Ewa oraz przepiękna 11-metrowa choinka, która niedawno stanęła na Placu Wolności w Koninie, centralnym punkcie miasta.

Zobacz pozostałe wpisy

27-09-2023

Wspieramy Aktywność Fizyczną i Wzmacniamy Relacje! 📢📢📢

Czy jest coś lepszego niż połączenie aktywności fizycznej z budowaniem silniejszych relacji w firmie? U nas udało się to doskonale podczas naszych ostatnich wydarzeń firmowych: wyprawy na Babią Górę oraz dwóch spływów kajakowych. Oto, jakie niesamowite doświadczenia przeżyliśmy i dlaczego są one tak dla NAS istotne! Aktywność Fizyczna na Najwyższym Poziomie 💪 Wydawać by się mogło, […]

Czytaj więcej

20-10-2022

Zamkowych klimatów część druga.

7 października w Zamku Topacz pod Wrocławiem odbyła się wyczekiwana integracja pracowników Rekeep Polska. Ubiegłe 2 lata to trudny okres dla wszystkich z powodu pandemii, jednak nie przeszkodziło to by w tym czasie dołączyło do naszej organizacji wiele nowych osób z całej Polski. By się spotkać na żywo, czekaliśmy wszyscy. Wydarzenie rozpoczęło się od wyłonienia […]

Czytaj więcej

06-10-2022

Wyjątkowo znakomite spotkanie w Gniewie.

Minęły już dwa tygodnie od spotkania integracyjnego w przepięknym zamku w Gniewie, a my nadal nie możemy się nim nacieszyć. Spotkaliśmy się w pięknym miejscu, zobaczyliśmy się i uścisnęliśmy sobie dłonie. Byliśmy życzliwi i zadowoleni z możliwości pogadania twarzą w twarz. Wspólnie walczyliśmy o wygraną, wymienialiśmy się doświadczeniami i wytańczyliśmy się za wszystkie czasy. Najważniejsze […]

Czytaj więcej

06-09-2022

Poland Business Run 2022 – biegamy – pomagamy!

Jedenasta edycja charytatywnego Poland Business Run przyciągnęła na start 32 tysiące biegaczy z ponad 1500 firm. Dziewięć tysięcy zawodników wystartowało w Krakowie, a reszta w wirtualnej rywalizacji. Oprócz środków z opłat startowych na rzecz potrzebujących trafią dodatkowe 152 tysiące złotych zebranych w akcji „Pomagam Bardziej”. Protezy, wózki i rehabilitację otrzyma około 100 beneficjentów z całej […]

Czytaj więcej

02-06-2022

Klub Biegacza pobiegł ul. Piotrowską

Rafał, Tomasz, Klaudiusz, Marcin I Krzysztof – OGROMNE GRATULACJE!!!   W minioną sobotę, drużyna Cała Naprzód, reprezentowała Rekeep Polska w biegu na 10km ul: Piotrkowską w Łodzi. Pogoda nie dopisała, ale Panowie, jak zawsze, dali z siebie 200%!!!     Panowie, wielkie dzięki za promowanie zdrowego stylu życia oraz popularyzowanie sportu i aktywności!!!  

Czytaj więcej